ADIM ADIM INFLUENCER MARKETING NASIL OLMALI?

İlk kez influencer marketing çalışması yapıyorsanız bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz. En ufak detaylar bile doğru olmalıdır. Influencer marketing kampanyanız nasıl başarılı olur?

1. Hedeflerinizi ve hedef kitlenizi tanımlayın.

Hangi influencer ile işbirliği yapacağınızı bile düşünmeye başlamadan önce ilk adım, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi tanımlayın. Hedef kitleniz kimler, ve neden o kitleyi hedefliyorsunuz? Kampanyanızı ölçme ve değerlendirmede; açık hedefler ve ve KPI’lar belirlemek önemlidir.

2.Influencer bulun.

Hedef kitlenizi ve hedeflerinizi tanımladığınızda, doğru influencerı bulma zamanıdır. Kim mesajınızı hedef kitlenize en iyi şekilde ulaştırabilir? Bir veya iki büyük influencer mı çeşitli micro influencerlar mı? Takipçi sayısı başarılı kampanyanın anahtarı değildir, asıl önemli olan etkileşimdir.

Kampanyanızda çeşitli micro influncer’ların işbirliği ile daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Ayrıca influencer’ın hedefleriniz ile ne kadar uyumlu olduğunu düşünün, ilk akla gelen influencer ile mi yoksa dönüşüm oranları yüksek olan influencer ile mi çalışılmalıdır? Çeşitli influencerlar iyidir ve kampanyanızı özelleştirir.

3. Influencer ile iletişime geçin ve brief iletin.

Hedef kitleniz ve hedefleriniz ile uyuşan influencerı seçtiğinizde kampanyanızı tanımlayan brief oluşturun. Daha sonra iletişime geçme ve işbirliğini başlatma zamanı. Eğer bunu kendi başınıza yapıyorsanız; zamanlarına saygı duymalısınız ve kampanya öncesinde ve sonrasında ortaya çıkabilecek sorunları öngörmelisiniz. Markanızın güvenilir ve samimi olması için influencerın doğru koşulları sağlamasına izin vermelisiniz.

4. Yayınlama ve süreç  

Belirli bir gönderiye yapılan etkileşimlerin ve tıklamaların çoğu, genellikle yayınlandıktan sonraki ilk günlerde gerçekleşir, ancak bir influencer pazarlama kampanyasının gerçek etkisini bütünüyle görmek genellikle zaman alır. Post paylaşıldıktan 2 hafta sonra sonuçları değerlendirmeye başlamak için uygun bir zamandır. Ne kadar tıklanma ve etkileşim aldı? Tracking linkler, doğru ölçümleme ve analiz araçları kampanya istatistiklerini elde etmenin kolay yollarıdır.