İLK INFLUENCER MARKETING KAMPANYASINDA BAŞARILI OLMAK

Markanıza;  zamanınızı ve paranızı boşa harcamadan etkili bir influencer marketing kampanyası hazırlamak için ne yapmanız gerektiğini adım adım anlatıyoruz.

Bir kampanyanın başarılı olup olmadığını nasıl bilebiliriz?

KPI’larınızı belirleyin ve ölçülebilir hedeflerinizi tanımlayın.

KPI’larınızı kontrol etmek en önemlisidir bunun yanı sıra farklı pazarlama kanallarındaki ve medya mecralarındaki performansınızı da değerlendirebilirsiniz (adwords vs.). Genellikle başarılı bir influencer marketing kampanyası bu pazarlama çalışmalarınızı da olumlu yönde etkiler. Hedef kitlenize anketler sunarak da kampanyanızın başarısını ölçümleyebilirsiniz.

Influencer’a değil hedef kitlenize odaklanın.

Kampanyanızı oluştururken influencer’ın takipçi sayısına değil; markanızla ve hedef kitlenizle ne kadar uyumlu olduğuna dikkat edin. Tanımladığınız hedef kitleye sahip bir influencer takipçi sayısı çok olmasa da takipçileri ürününüz ile daha ilgili olacağı için iyi dönüşümler alacaksınız.

Profesyonel destek alın.

Influencer marketing kampanyalarının strateji planını ve operasyonel sürecini yürüten ajanslar; doğru hedef kitleye hangi influencer ile ulaşabileceğiniz konusunda tecrübe sahibidirler. Başarılı bir kampanya için tüm adımlarda size destek olurlar.

En iyi etki için post ne zaman paylaşılmalı, içerik nasıl olmalı, influencer’la iletişim ve kampanyanın analizi konularında uzmanlardan destek almak daha başarılı bir kampanya oluşturmanızı sağlar.

Uzun vadeli düşünün ve stratejinizi hazırlayın.

İlk influencer marketing kampanyası için genel motivasyon küçük bir kampanya ile deneyelim şeklindedir; hedefiniz kısıtlı bir bütçe ile hızlı sonuç almayı denemek ise bu sık karşılaşılan bir hatadır.

Başarılı bir pazarlama için uzun vadeli, sürekliliği olan bir stratejiniz olmalıdır. Yıllık planlanan pazarlama stratejinizde influencer marketing, sosyal medya ve diğer ücretli medya yatırımlarınızı entegre bir şekilde iyi planlayarak uzun vadeli başarıya ulaşabilirsiniz.