INFLUENCER İŞ BİRLİĞİNDE SIK YAPILAN HATALAR

Influencer marketing yatırımı diğer reklam mecralarından farklıdır. Bu yazımızda size influencer iş birlikteliklerinde sıkça yapılan 4 hatadan bahsedeceğiz ve bu hatalardan kaçınmak için ne yapmanız gerektiğini anlatacağız.

1. Kişisel Görüşlerden Kaçının

Yapılan en yaygın yanlış influencer marketing çalışmalarında kişisel görüş ve iç görüye göre influencer seçimidir. Birçok pazarlamacı hangi influencerı takip ediyor ve biliyorsa veya beğeniyorsa o influencer ile çalışmayı tercih ediyor. Influencer ilgi alanınızda olabilir fakat kitlesi kampanyanızın hedef kitlesine hiç uygun olmayabilir. Hisleriniz ile hareket etmemelisiniz; araştırmanızı yaparken, hedef kitlenize bakmalısınız.

2. Yüksek Başarı Beklentisi

Kampanyanız başladı, anlaştığınız influencerlar içerik paylaşımlarını yaptılar, bir seferde mükemmel bir başarı bekleyebilirsiniz fakat etkileşimler ne kadar yüksek ve satışlar ilk günden yükseliyor mu buna bakmanız gerekir. Şartlar nasıl olursa olsun ilk denemede böyle bir patlama meydana gelmesi nadirdir. Başarılı sonuçlar için 2 kilit nokta; uzun vadeli plan ve devamlılıktır. Influencer ile işbirliğiniz başlar başlamaz başarı beklemekten kaçının. Başarıya ulaşmak için bir plana ihtiyacınız var.

3. Kampanya Değerlendirmesi

Sonlanan bir kampanyadan sonra hangi rakamlara bakmanız gerektiğini bilmiyorsanız, kampanyanızın etkisini görmeniz, en azından sonuçları değerlendirmeniz oldukça zordur. Hedefiniz yeni takipçilere ulaşmak, marka farkındalığını artırmak veya mağazalarınızdaki satış hacmini artırmak mıydı?

4. Influencera Güven

Şimdi kişisel tercihlerinize göre influencer seçmemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Aynı zamanda içerik sürecinde influencerları çok fazla kontrol etmemelisiniz. Çünkü bu şekilde influencer marketingin bütün faydalarını kaybedebilirsiniz. Sadece influencerların kanallarında sponsorlu bir içerik satın almak olarak düşünmeyin, aynı zamanda influencerların yaratıcı yetenekleri ve içerik yaratma becerilerinden de faydalanmalısınız.

Sadece o influencerlar, takipçileri ile nasıl en iyi şekilde etkileşime geçebileceklerini bilirler.

Eğer çok fazla kontrol ederseniz, içerikler kredibilite kaybederler. Kontrolü bırakın, arkanıza yaslanın ve influencerlara güvenin. 🙂