KAMPANYANIZ İÇİN DOĞRU INFLUENCER HANGİSİ?

Hangi influencerın markanız, kampanyanız ve hedef kitleniz için doğru olduğunu gözlemlemek oldukça zordur, içgüdülerinize göre influencer seçmenizi önermeyiz Doğru influencer ile işbirliği yapabilmeniz için yönlendirmelerimizi anlatıyoruz.

Influencer arayışında sayısız opsiyon

Youtube starları, blog kraliçeleri veya micro-influencer olarak adlandırılan influencerlar mı? Farklı influencerlardan oluşan bu dünyaya giriş yaparken beklediğinden daha fazla alternatif olduğunu fark edeceksiniz. Premium bir influencer ile işbirliğini tercih etmek, markanız için en doğru yatırım olmayabilir.

Daha az takipçi daha iyi sonuçlar sunabilir

Kampanyan için doğru influencerı ararken, influencerların takipçi sayılarından ziyade hedef kitlenizi tanımlayıp bu hedef kitleye odaklanmalısınız. Bunun yanı sıra etkileşimin çok önemli olduğunu da gözden kaçırmamalısınız. Gerçek ve gerçek olmayan takipçileri ayırmak zor olabilir, içeriğinize çok fazla beğeni ve yorum alabilirsiniz fakat bu gerçek bir dönüşüm değildir. Doğru bir analiz yöntemi kullanarak gerçek takipçileri ve davranışlarını görebilirsiniz.

Ayrıca şunu unutmamalısınız ki; markanız influencerın hayatı ve profili ile eşleşmelidir.

Bir make-up influencerı, ilk dairesini satın alıyor olsa dahi mortgage kampanyası hakkında takipçileri ile etkileşime giremez. Influencer ve ürün eşleşmelidir, aksi halde kampanyanın kredibilitesi kaybolur.

Uzun dönemli influencer kampanyaları size yeni bir  hedef kitle şansı verir

Yıllarca süren bir influencer yatırımı ile Volvo markasını bu konuda örnek gösterebiliriz.

İsveç’te çoğu reklamlarını Zlatan İbrahimoviç ile ilişkilendiren Volvo, markayı uzun dönemli özel bir influencer marketing projesi ile inşa etti. İbrahimoviç ilk değildi, Swedish House Mafia, Robyn and Avicii de Volvo’nun partnerlerindendi. Bu strateji ile Volvo tek başına Zlatan’dan daha fazla kitleye ve sonuca ulaştı. Tek başına Zlatan’a gitseler bunu asla başaramazlardı.

Eğer farklı konseptlerde influencer arıyorsanız artık influencerın eşdeğerini bulan teknik araçlar var. Bu yol ile daha fazla tüketiciye ulaşabilir, kalite ve alaka düzeyini koruyabilirsiniz.

Son olarak alanında uzman profesyonellerin yönlendirmelerine kulak vermelisiniz 🙂